m.RSMP.pl

Żubry: organizatorzy spodziewają się 70. załóg!

W zbliżającym się wielkimi krokami 48. Rajdzie Żubrów zostanie przeprowadzona odrębna punktacja dla aut z napędem hybrydowym. To pierwsza impreza w ogólnopolskiej skali, w której zdecydowano się na takie pociągnięcie! Na liście zgłoszeń jest sześć hybrydowych Toyot Auris i Yaris (w tym zespół zgłoszony przez autoryzowany krakowski salon ANWA Toyota). Doświadczony w podobnych rajdach zagranicznych Łukasz Nytko wystartuje Yarisem ze swym wujem Tomaszem Łoszewskim.

Automobilklub Krakowski ustanowił również specjalne punktacje dla dziennikarzy oraz dla samochodów marki Audi, Fiat, Mitsubishi, Porsche i Toyota.

Po kilku edycjach przerwy, na Żubry ponownie przyjedzie silna reprezentacja włoska w dziesięciu efektownych youngimerach. Ozdobą tego zespołu będzie z pewnością były kierowca formuły 1, Alex Caffi, który wystartuje Alfą Romeo GTV. Artur Burtan, uczestnik Rallye Monte Carlo Historique, zgłosił się w Ładzie 1500S. Andrzej Postawka, polski mistrz startów w historycznych RMC, pojawi się z Anną Postawkową w Subaru Imprezie. Andrzej Borkowski z Adamem Dowgirdem pojadą Polonezem 2000 Rally.

- Organizatorzy są bardzo radzi, że wśród uczestników nie zabraknie wielkich sław dawnych polskich rajdów. M.in. Sobiesław Zasada z Ryszardem Nowickim pojadą w Audi TT, Janusz Wojtyna z Leszkiem Komorowskim w Volkswagenie Golfie, Marek Karczewski z Krzysztofem Szymczakiem i Romuald Chałas z synem Maciejem w Mitsubishi Lancerach, Robert Kępka z Maciejem Kępką w Audi RS6, Andrzej Wodziński z Markiem Pawłowskim w Audi Quattro RS4, będą też Andrzej Zembrzuski, Zbigniew Baran, Wiesław Mrówczyński. Zwycięzca Rajdu Krakowskiego z roku 1988, Ryszard Adamek, stanie na starcie w Subaru Imprezie, a będzie go pilotować Filip Stopa, syn dawnego partnera Adamka, Jerzego „Filipa” Stopy. Organizatorzy liczą na start siedemdziesięciu załóg – podaje Małgorzata Dybczyk z Automobilklubu Krakowskiego.

Początkowo planowano ustawienie honorowego startu na krakowskim Rynku Głównym. Ta ceremonia miała odbyć się wieczorem w przededniu Rajdu Żubrów. Władze miasta nie wyraziły jednak zgody na wjazd do Rynku Głównego kolumny aut, uczestniczących w imprezie.

Dla przypomnienia: 48. edycja Żubrów odbędzie się w sobotę 25 października. Trasa tradycyjnie prowadzi do Zakopanego, zaś start rozpocznie się o godz. 9 na Rynku w Myślenicach. Meta w Zakopanem od 15:40 przed hotelem „Kasprowy”; wieczorem odbędzie się Bal Żubrów. Do pokonania są dwie pętle z próbami sportowymi Góra Chełm, Lanckorona Rynek, Bałosówka, Przysłop i Góra Makowska – informuje komandor 48. Rajdu Żubrów, Paweł Owczyński, zarazem prezes Automobilklubu Krakowskiego. Zespół sędziów sportowych stanowią Tomasz Czopik i Dariusz Burkat. Szczegóły zawodów są dostępne na stronach www.rajdzubrow.pl oraz www.automobilklub.krakow.pl.

Rajd wystartuje o godzinie 9:00 z myślenickiego Rynku. O 9:41 rozpocznie się próba Góra Chełm 1 (Zachełmna, 1,1km), następnie zawodnicy przejadą Lanckoronę (9:54, 1,35km), Bałosówkę (w Grzechyni, 1,5km, 10:43), Przysłop (w Zawoi, 1,4km, 10:58) i Górę Makowską (Maków Podhalański, 1,3km, 11:31). Pętla zostanie powtórzona, odpowiednio o godzinach: 11:50, 12:03, 12:52, 13:07 i 13:40.

Zobacz harmonogram czasowy [.pdf]

Fot. Borys Boba